Otaku System
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Otaku System

Otaku System is based on anime, manga and Japanese band.
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Cateva lucruri de baza

Go down 
2 posters
AuthorMessage
dark_inside_like_a_demon
Admin
dark_inside_like_a_demon


Female Number of posts : 136
Age : 30
Location : in a shiting world
Karma :
Cateva lucruri de baza Left_bar_bleue7 / 1007 / 100Cateva lucruri de baza Right_bar_bleue

Warning :
Cateva lucruri de baza Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Cateva lucruri de baza Right_bar_bleue

Status : Cateva lucruri de baza Wicked
Registration date : 2008-08-31

Cateva lucruri de baza Empty
PostSubject: Cateva lucruri de baza   Cateva lucruri de baza Icon_minitimeTue Sep 09, 2008 7:08 pm

cred ca unele lectii de japoneza nu ne-ar strica...pt cei care cunosc ceva legat de acest subiect...ar fi foarte folositor un mic ajutor din partea voastra....eu una nu stiu prea multa japoneza, dar cunosc cateva lucruri de baza...si am decis sa incep cu cateva lectii de gramatica so...enjoy it...

I In japoneza topica este aceeasi ca si in latina[cei care cunosc latina sau studiaza la scoala/liceu stiu! sau au observat cu siguranta]:
*verbul, sau mai precis predicatul, se afla intotdeauna spre sfarsitul propozitiei,de multe ori chiar la sfarsitul ei*

daca in romana topica propozitiei ar arata cam in genul S+ P.V, + C, in japoneza ea ar fi in genul S+ C + P.V.

II Verbul "DESU[cu pronuntia dess]"
desu= a fi
si vom incepe cu un exemplu-doua,pt a intelege mai bine...

Watashi wa Ayumi desu.- Eu sunt Andreea.
Kore wa neko desu.-Aceasta este o pisica.
~In propozitie 'desu' se gaseste la sfarsitul ei!~

III FORMA VERBELOR ~!!~doar ca titlu informativ~!!
exemple:
taberu(forma de dictionar)-> tabemasu(~masu form) = a manca
nomu->nomimasu = a bea
suru->shimasu = a face
v-am oferit aceste exeple pt a va arata ca cel mai adesea este folosita forma 'masu' a verbelor,insa aceasta nu este singura!

IV Reguli generale de citire

wa se pronunta "ua"
chi se pronunta "ci"
tsu se pronunta "tu"
shi se pronunta "si"
ji se pronunta "gi"
desu si masu se pronunta "-des", respectiv "-mas"


1. Ohayo gozaimasu este o expresie care se foloseste in primele ore ale diminetii, deoarece provine din hayai, care inseamna "devreme".
Gozaimasu este forma veche a verbului "a fi" si inseamna "sunteti".
Ohayo gozaimasu inseamna deci "sunteti devreme" si este o expresie de salut folosita pentru "buna dimineata".
Intre prieteni se poate folosi forma prescurtata ohayo.

2. Expresia ,,konnichi wa" se foloseste in timpul zilei, de obicei intre orele 10 a.m. si 5 p.m., deoarece se traduce prin „zi buna”. De asemenea, konnichi wa se foloseste ca expresie de salut, dar nu in loc de „la revedere”.
3. Arigato inseamna si "amabil, bun, a fi recunoscator". In forma veche, arigato gozaimasu inseamna "sunteti amabil".
Aceasta expresie este folosita pentru "va multumesc".
Atunci cand dorim sa fim deosebit de politicosi, se foloseste expresia ,,domo arigato gozaimasu "- "va multumesc foarte mult".

V Cateva fraze folositoare:
o hayou gozaimasu=buna dimineata
kon-nichiwa=buna ziua
konban wa=buna seara
oyasuminasai=noapte buna
wakarimasen=nu inteleg
Anata no namae wa nan to iimasu ka?=Cum te cheama?
Toire wa doko desu ka?=unde este baia?
So desu ka=chiar asa?
Do itashimashite=bine ai venit

am sa mai pun si alta data cateva lucruri...daca stitit japoneza, n-ar strica sa ne impartasiti si noua cunostintele voastre
Back to top Go down
https://otaku-system.forumotion.com
arinin

arinin


Female Number of posts : 88
Age : 32
Humor : random things are funny!
Karma :
Cateva lucruri de baza Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Cateva lucruri de baza Right_bar_bleue

Warning :
Cateva lucruri de baza Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Cateva lucruri de baza Right_bar_bleue

Status : Cateva lucruri de baza 301nkgl
Registration date : 2008-09-06

Cateva lucruri de baza Empty
PostSubject: Re: Cateva lucruri de baza   Cateva lucruri de baza Icon_minitimeThu Sep 18, 2008 9:11 am

Do itashimashite=bine ai venit.......?
Not true, dude...
"Dou itashimashite" inseamna "Cu placere"/"you're welcome" =.='
Bine ai revenit = Okaeri (tradus cuvant-cu-cuvant drept "onorabila ta intoarcere acasa")
Bine ai venit (de obicei intr-un local, restaurant sau magazin) = Irrashaimase
Back to top Go down
 
Cateva lucruri de baza
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Otaku System :: Japan sector :: Japan :: Learn Japanese-
Jump to: