Otaku System
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Otaku System

Otaku System is based on anime, manga and Japanese band.
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Ideea animeul

Go down 
2 posters
AuthorMessage
dark_inside_like_a_demon
Admin
dark_inside_like_a_demon


Female Number of posts : 136
Age : 30
Location : in a shiting world
Karma :
Ideea animeul Left_bar_bleue7 / 1007 / 100Ideea animeul Right_bar_bleue

Warning :
Ideea animeul Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Ideea animeul Right_bar_bleue

Status : Ideea animeul Wicked
Registration date : 2008-08-31

Ideea animeul Empty
PostSubject: Ideea animeul   Ideea animeul Icon_minitimeMon Sep 08, 2008 7:05 pm

so, ce credeti despre ideea din anime.....aceea cu alchimia si piatra filozofala si tot ce se invarte in jurul acestor doua subiecte?

eu o iau pe rand.....deci, alchimia din anime e clar ca nu e ca si alchimia de care am auzit in realitate...cu metalul transformat in aur....desi nu pot spune ca nu se leaga si de asta in vreun fel sau altul.....cel caruia i-au venit ideile pentru puterile alchimiei e un geniu....desi alchimia inseamna schimbarea metalelor in aur si gasirea elixirului vietii, in anime alchimia face o ,,simbioza" dintre asta si magia....de fapt, totul e imbinat cu foarte multa imaginatie....fantezie pura....si mi se pare si un subiect extrem de interesant tratat in anime.....sa poti sa atasezi sufletul cuiva de o simpla armura....la fel de interesanta mi se si "Toka koka" sau "schimbul echivalent", principiul de baza al alchimiei(cel putin in aparenta): nu poti castiga nimic fara a pierde ceva cu aceeasi valoare....interesting^^....si pe langa asta, nu se poate face alchimie in anime fara a urma cei trei pasi:analiza, descompunerea, apoi recompunerea materiei

piatra filozofala...sincer, cand ma gandesc la ea, ma cam trec fiorii....sa o faci sacrificand multi oameni...e putin putin cam creepy si sadic.....sadic de fapt e ok pt mine, insa nu mi se pare corect sa iei viata cuiva pentru a obtine ceva ce nici nu sti cum sa controlezi....in anime, piatra filozofala este mult mai mult decat necesara in cauzul unora....e controversat subiectul in anime, si nici eu nu stiu sigur ce sa cred
Back to top Go down
https://otaku-system.forumotion.com
LightYagami

LightYagami


Male Number of posts : 40
Age : 34
Karma :
Ideea animeul Left_bar_bleue900 / 100900 / 100Ideea animeul Right_bar_bleue

Warning :
Ideea animeul Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Ideea animeul Right_bar_bleue

Status : Ideea animeul Wicked
Registration date : 2008-09-11

Ideea animeul Empty
PostSubject: Re: Ideea animeul   Ideea animeul Icon_minitimeFri Sep 12, 2008 6:03 pm

Pai ideea este buna dar pe alocuri face din anime o drama sadica...iar bietii baieti Al & Ed par ca niste prosti !! adica de ce o facut ei ce o facut ?? ei erau mici si noi (eu) nu prea stim cum e sa ai amandoi parintii morti (sau ceva de genu) Ideea animeul 87463
Back to top Go down
 
Ideea animeul
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Otaku System :: Anime & manga Sector :: Anime List :: Full metal alchemist-
Jump to: