Otaku System

Otaku System is based on anime, manga and Japanese band.

HomePortalCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)

Go down 
AuthorMessage
arinin

Female Number of posts : 88
Humor : random things are funny!

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :
Registration date : 2008-09-06

PostSubject: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   Sun Sep 07, 2008 9:05 pm

V-am spus ca am patima scrisului...now read and have the guts to tell me what cha' think! it's not nice to read and let it die...you need to post an opinion, ya' know

Sakura – singuratate sub florile de cires

Auzisem de florile de cires care nu se ofilesc niciodata. De pomul ce ramane vesnic inflorit…De fapt povestea nu e asa. Au schimbat-o localnicii, pentru oamenii veniti de departe, ca acestia sa istoriseasca altora si altora. Povestea, asa cum mi-a spus-o chiar ciresul, cand apusul meu singuratic fusese intreaga lui viata, e altfel…

Intunericul din camera era taiat de o raza palida din lumina lunii. Kosode-ul fetei era legat neglijent, lasant umbrele tacute din camera sa-i accentueze decolteul ; parul negru, ravasit, ii cadea pe umeri, iar ochii ei adanci si visatori, asteptau sa reintalneasca alti ochi. Sakura statea ghemuita pe futon, acoperita de o patura usoara, melancolica ascultand cum canta greierii. Ce scump ii era somnul, acum cand voia ca timpul sa treaca fara ea…
Se ridica incet, nehotarata, pasind silentios catre shoji-ul ce dadea inspre gradina. Il deschise usor, abia atingand hartia cu mainile ei tremurande, si privi afara. Vazu luna, alba, rece si distinsa. Sakura se infrigura. Isi aminti de portretul printesei Kaguya, ce cobori din aceeasi luna rigida, si se lasa purtata de ganduri. Castelul printesei trebuie sa fi fost sculptat in gheata, pe versantul unui munte sfant. Acolo, cu siguranta, era un templu, unde Kaguya se ruga pentru fericirea si sanatatea parintilor ei de pe Pamant. Nimeni, afara de ea, nu vizita templul, astfel era intotdeauna liniste si singuratate. Cand Kaguya batea din palme, ca sa multumeasca zeilor, sunetul strabatea altarul, holurile, gradinile, pana la poarta tori. Printesa auzea si ea si intelegea ca nu mai e nimeni. Atunci si-ar fi muscat buzele rosii ca sa-si stapaneasca lacrimile, si-ar fi framantat palmele sub manecile kimono-ului, si ar fi suspinat. Despartita de dragostea batranilor, Kaguya nu mai avea pe nimeni, caci pe luna, ea insasi era un nimeni.
Si Sakura, la fel. In casa ei veche si mare, se auzeau doar pasii si suspinele ei. Toti stiau ca este acolo, nimeni nu stia de ea. Nimeni nu o voia, nimeni nu o alina, si avea sa-si duca zilele in singuratate. La fel ca printesa uitata, intr-un castel de gheata, unde nu mai e nimeni.
Pasi in gradina, iarba gadilandu-i talpile si gleznele. Se apropie de zidul gros, pe care ajunsese sa-l vada ca pe un temnicier si tortioniar, merse in lungul lui, impingand usor. Il ura. Ii ura! Ii ura pe toti care uitasera de ea, ii ura pe cei care o lasasera acolo.
Lovi cu pumnul peretele din piatra. O durea. Incepu sa planga disperata, lacrimile siroindu-I pe obrajii palizi. Solitudinea in care cazuse, si nu din vina ei, isi aruncase in ea deseuri si ii luase bucuriile. Lovi inca o data, inspira si expira, apoi batu cu pumnii zidul, plangand si suspinand, aruncand vorbe aspre unor oameni imaginari, invinuindu-i de nepasare. Toti acei oameni erau parti din ea. Sakura stia aceasta prea bine…
Un aer inghetat o invalui, simti un junghi in inima. Cazu in genunchi, respira sacadat, ochii ei inlacrimati, speriati, cautau ajutor. Incerca sa tipe, dar vocea nu ii putea iesi. Inima i se opri, trupul ii cazu inert pe iarba. Sakura muri si nimeni nu veni sa-i inchida ochii.

Au trecut multi ani, si trupul lui Sakura intra in pamant. In locul fetei solitare, a crescut acest cires, cu flori vesnice, sub care eu am pierdut un amurg. Am ascultat povestea fetei si am lacrimat, pentru ea, pentru Kaguya…si pentru mine.
Back to top Go down
View user profile
Pikab00m

Number of posts : 49

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :
Registration date : 2008-09-09

PostSubject: zzZZzz   Tue Sep 09, 2008 10:23 am

No offense , dar nu mai folosi perfectul simplu [suna teribil cand citesti cu voce tare]. Incearca sa mai lucrezi putin la exprimare (inventeaza-ti propriile clisee , nu fura , doar d-asta esti scriitor). Probabil eu sunt cea mai mare paguba ^_^ , don't worry o fac fiindca ai potential. Asteptam noi productii XD
Back to top Go down
View user profile
arinin

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Re: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   Wed Sep 10, 2008 7:16 pm

am mai auzit asta cu perfectul simplu undeva, dar profa' m-a sfatuit sa nu schimb. I'm easy to manipulate, though...
La drept vorbind, urechile mele resping orice alta versiune decat cea a perfectului simplu. cred ca trebuie sa te certi cu cateva alter ego-uri de-ale mele, si sa-mi spui la ce concluzie ai ajuns...ca eu m-am plictisit sa tip la oglinda. (mama ma crede nebuna inca de cand mi-am strigat singura "shut the fuck up, you dumbass!") Anyway, imi poti sugera o varianta mai buna? Personal, aleg perfectul simplu si pentru ca sunt un fel de "corcitura" de moldoveanca si olteanca (wierd family tree ^^')
Also, poti sa-mi explici la ce te refereai cand mi-ai spus de clisee? La inceput m-am gandit ca vorbeai de paralela pe care am facut-o intre povestea lui Sakura si cea a printesei Kaguya, dar nu cred ca asta e. Daca da, eu de fapt incercam (evident am esuat) un procedeu literar mai ciudat. De obicei nu fac asta, dar am avut o incercare. Oh well, back to the drawing board. Multumesc pentru critici. I'll take note of them! ^_^
Back to top Go down
View user profile
Pikab00m

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: zzZZzz strikes again   Thu Sep 11, 2008 12:39 am

Ne putem lansa intr-o dezbatere literara asupra a ceea ce ai scris , totusi sunt un pic prea acid uneori :P . Sa zicem doar ca ceea ce ai incercat sa faci este proza in aceeasi masura in care si eu sunt manelist(nu vrei sa stii parerea mea despre manele!!!) . Cand vine vorba de " a scrie " incearca sa-ti exteriorizezi sentimentele si sa scrii in asa maniera incat sa ne faci pe toti sa simtim exact ceea ce simte personajul tau . Dedica-te cu adevarat daca vrei sa iasa cv interesant[daca scrii istorioare "originale" nu inseamna ca scrii , ci doar ca imbini elemente de care cu totii ne-am saturat(parerea mea)] .
Exprima-te natural , ai grija in ce timp se situeaza personajul tau si fa-ne si pe noi sa simtim ca acolo ii este locul . E vorba de o lume asupra careia esti stapana , daca vrei sa faci profesie din asa ceva ar fi cazul sa realizezi asta si sa o modelezi cum trebuie . Altfel irosesti idei , timp si sperante . As putea sa continui , dar totusi sunt indulgent :) , ai fost un pic prea ambitioasa pt inceput[ia-o mai usor :P] . Daca vrei sa contesti ceea ce am spus chiar te rog sa o faci , nu-mi pare rau deloc [din contra imi face placere].
Pana una alta ne mai auzim - sau , ma rog , ne scriem - !!!
P.S. Smileys ROCKS !!!
Back to top Go down
View user profile
arinin

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Re: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   Sat Sep 13, 2008 6:25 pm

It took me a while to decide if you're right or wrong, de aceea nu am raspuns imediat cum am citit raspunsul.
Este foarte probabil sa fi folosit imagini arhicunoscute si cred ca ti-am lasat o impresie asematoare cu "OMG, another emo passing as an artist". Vreau doar sa stii ca tot ce am scris acolo (mai putin moartea propriu-zisa) a fost trait si nu incerc sa explic sentimentul de singuratate si abandon. In stilul poeziei japoneze, haiku, am "aruncat" o imagine si o frantura de sentiment, sperand ca cititorul va simti ce am simtit eu in acea seara de primavara, la intensitatea pe care-o doreste chiar el.
Motivul pentru care am adus vorba de Taketori Monogatari...well, asta e o alta implicatie sentimentala si deosebit de intima. Ai citit povestea? Daca da, chiar nu te-ai gandit macar o clipa la cum s-a simtit Kaguya parasindu-si familia adoptiva, pamantul in care frumusetea ii fusese sanctificata, ca sa se intoarca intr-un loc rece, pustiu si neroditor pe nici un plan?
Inca o data, gresesti crezand ca eu sunt stapana personajelor mele. Eu nu inventez sentimente si situatii, aruncand intamplator un nume de personaj. Fiecare poveste a mea este rezultatul multor analize ale clipei si starii, rasturnari ale firii si multe intrebari de cele mai multe ori fara raspuns, iar personajul este o parte a mea, de care adesea vreau sa scap, dandu-i nume, cunoscandu-l si eliberandu-l.

O.o Acum inteleg cat sunt de dezechilibrata psihic. Cred ca ar trebui sa-mi sun psihologul si sa imi fac o programare. Until then, let's argue about this crap a little longer, shall we?
Back to top Go down
View user profile
dark_inside_like_a_demon
Admin

Female Number of posts : 136

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :
Registration date : 2008-08-31

PostSubject: Re: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   Sat Sep 13, 2008 8:40 pm

eu nu sunt de aceeasi parere cu Pikab00m.....mie mi-a placut ceea ce ai scris....descri frumos tot ceea ce se intampla si am observat si sfarsitul marcat de emotiile si starile fetei, foarte bine redate dupa parerea mea....eu zic ca te pricepi la scris, one-shot-ul asta fiind o creatie(nu stiu daca e originala) insa oricum reusita...nici nu stiu ce sa mai zic.....legenda e trista, totul e frumos structurat si descris....poate ai sa mai pui cateva creati ca sa ne dam seama intr-adevar daca e vreo treaba cu timpurile sau nu.....bafta

OMFGO_____o. I just love this guy!!!
Back to top Go down
View user profile http://otaku-system.forumotion.com
arinin

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Re: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   Sat Sep 13, 2008 9:49 pm

thank you ^^'
dar momentan sunt in pana de idei si ascult povesti despre satul strabunicii mele pentru inspiratie...pana acum, am doar o noua idee pentru ciclul asta de one-shot-uri....
Oh! i didn't tell you guys. "Sakura" e doar o poveste dintr-o povestire in rama. Ciclul, sperand ca va fi gata intr-o buna zi, va fi un jurnal dintr-o calatorie imaginara. Dar nu spun mai multe....sa nu aduc ghinion!
Back to top Go down
View user profile
Pikab00m

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Re: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   Sun Sep 14, 2008 3:24 pm

Mda ... continui numai pentru ca tu ai cerut-o . [Din cate stiu e vorba de legenda muntelui Fuji] .
Anyway uite cum sta treaba : nu iti judec sentimentele si nici nu am avut vreodata intentia s-o fac . Ideea pe care am vrut s-o exprim in comentariul anterior se refera la faptul ca esti abia la inceput si imi pare rau sa vad ca te ambitionezi sa demonstrezi ca esti "pro" , pentru ca aman2 stim raspunsul aici.
Din punct de vedere literar nu poti numi asa cv proza ,pentru ca tot ceea ce faci este sa descrii (dupa cum si altii au remarcat) . Referitor la clisee spune-mi ce crezi cand vezi intr-o poveste "originala" : kimono , templu , luna , fata frumoasa , singuratate , SAKURA(asta chiar nu e cliseu zzz), flori de cires si multe altele care nu-si au rostul in cv propriu .
Practic ceea ce ai facut a fost sa rescrii o parte din poveste si sa retusezi descrierile de acolo ca povestea sa fie originala ...... Trebuie sa stii ca e vorba de arta si chiar daca iti place sau nu esti CREATOR in acea poveste[nu esti editor sau naratorul altei opere] . Trebuie sa te comporti ca atare(e o chestie de etica) . Din momentul in care esti constienta de forta pe care o detii in lumea ta abia atunci poti sa creezi cu adevarat.
Arta literara nu este o inventie ("Eu nu inventez sentimente si situatii, aruncand intamplator un nume de personaj") , este cv in genul ce ai incercat sa faci , totusi dusa la un cu totul alt nivel .Cu asta cred ca am clarificat toate cererile exprimate de tn Note:[E parerea personala , nu inseamna ca daca spun ca e ink rookie , ea chiar este , e doar in viziunea mea]
Deja scriu prea mult si s-ar putea sa supar pe cnv [scz moderatorilor] . Te invit sa ma contrazici ^^ mereu imi face placere . I don't argue , sry , continui doar pt ca tu ai potential , si o sa o fac atat timp cat este nevoie . Imi cer scuze daca am fost un pic prea dur , totusi fiecare shut e un pas in fatza .
Am mania de a fi serios si asta e felul meu de a spune "Don't give up" , esti o fata desteapta , ar trebui sa intelegi.
Va invit pe toti la discutie :) argumentati . Astept reply in special de la tine Arinin.
P.S : Smiley ROCKS XDD
Back to top Go down
View user profile
arinin

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Re: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   Mon Sep 15, 2008 7:34 pm

Man, I love this conversation! Pentru prima oara in cei trei ani de scris, dau de cineva ca tine, cineva care isi spune parerea...out loud!!! I so wanna hug you!
First of all...legenda muntelui Fuji? Nu e aia. Titlul difera de la "Povestea taietorului de lemne" (Taketori Monogatari) la "Povestea printesei Kaguya" (Kaguya Hime Monogatari). Singura legatura pe care o are cu muntele Fuji e fugara, anume elixirul tineretii vesnice daruit de Kaguya imparatului Japoniei, dar acesta, indurerat de intoarcerea ei pe luna, il arde in varful muntelui...yada yada yada...
And why cha' think I wanted to show off? Sunt constienta ca nu sunt pro, dar ma "antrenez". O sa postez cateva din povestile mele mai vechi, dintre care unele citite in cenaclu si in mare parte apreciate, si vreau neaparat sa-ti stiu parerea.
Cat despre faptul ca nu ar fi proza, sa stii ca se incadreaza fie in descrierea lirica (te invit sa citesti "Avatarii faraonului Thla" de Eminescu, sa te convingi ca am dreptate) sau intr-o specie noua: proza scurta. Se permite lipsa unei actiuni concrete si concentrarea pe sentiment, gand sau amintire (and here I give you "Ingerul la telefon" de Radu Pavel Gheo.)
Iar cliseele de care spui tu...well...luna si fata frumoasa sunt motive literare aproape impuse. Luna pentru feminitate si gratie, iar fata frumoasa inchisa in castel este prin excelenta simbol al singuratatii. Stii basmele acelea, dupa parerea mea plicticoase, despre printesa incuiata in turn, pazita de un balaur, la sfarsit salvata de Fat-Frumos...and they live happily ever after? La asta speram sa se ajunga, mai putin faptul ca nu vine nimeni sa o scape, ci moare si putrezeste in propria-i gradina Cred ca mancasem ceva stricat cand am scris povestea asta ^^'...Numele este predestinat, daca in locul cadavrului ei a crescut un cires, care timp sute de ani nu si-a lepadat florile.
Sper ca iti vei schimba parerea cand vei citi intreaga rama. Recunosc ca sunt intrigata, dar intr-un mod placut...o voi asalta pe profa de romana de la prima ora (she's somewhat...my editor ^^') And don't worry, oricat de urat mi-ai fi spus "you suck!" (daca ai fi spus-o), tot nu as fi renuntat. My parents want me to quit, that's reason enough to keep on going! Vorba aia: ce nu te omoara, te face mai puternic! (chiar daca uneori mai merg pe varianta noua: ce nu te omoara, ar face bine sa fuga repede)
Back to top Go down
View user profile
Pikab00m

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Last resort   Thu Sep 18, 2008 12:32 pm

Vad ca ai facut eforturi serioase in a-mi desfiinta teoria . Totusi cred ca ai putea sa-ti canalizezi energia in a compune cv mai interesant [oricat de picanta ar fi "proza" ta nu-mi trezeste interesul pe niciun plan] . Oricum nu merita sa irosesti timp cu deplasati ca mn ^^ , o sa ma contrazic pana ma plictisesc (sau pana te plictisesti tu) , sa speram ca pe alta tema de aceasta data - topicul asta e deja epuizat - . Chiar sunt curios sa vad ce altcv ai mai putut scrie ptr ca prima impresie nu a fost reusita ...(btw nu mi-ai spus ce citesti zzz) ; sper sa nu gasesc motive(cele folosite prea des = clisee) care apar fortat in text pt ca nu o sa ma obosesc sa termin ce am inceput .
In legatura cu legenda muntelui Fuji sau nu convinge-te singura ...
: Wiki Quote : [ http://en.wikipedia.org/wiki/Taketori_Monogatari ]
""The legend has it that the word immortality (不死, fushi?, or fuji) became the name of the mountain, Mount Fuji. It is also said that the kanji for the mountain, 富士山 (literally "Mountain Abounding with Warriors"), is derived from the Emperor's army ascending the slopes of the mountain to carry out his order. It is said that the smoke from the burning still rises to this day. (In the past, Mount Fuji was much more volcanically active than today.)"" [in cea mai mare parte a timpului stiu ce vorbesc zzz]
Fara suparare , in privinta genului literar e inutil sa combini elemente moderniste/simboliste etc. (folosite doar de pros) cu clasicul stil al literaturii japoneze sau cu elemente traditionale din literatura romana pt ca nu poti obtine decat un fiasco .. si cred ca avem un exemplu pe undeva ...
Lucreaza putin si la exprimare daca poti (in raspunsul anterior exprimarea ta e delicioasa, nu inteleg de ce nu e si cea din fic-ul tau) .
Nu pot spune decat felicitari (n-am mai intalnit asemenea persoana care are rabdarea de a ma contrazice) si Bring it on !!! Sunt pregatit sa-mi fac de lucru ori de cate ori ai cv de postat in aceasta sectiune . Sa stii ca sunt f serios cand spun ca vreau sa vad ce ai scris (nu e cinstit sa lasi oamenii salivand dupa creatii cu potential XD).
P.S. Scuzele mele pt ca nu reusesc sa-ti dau raspunsuri in real time[ma gandesc ca poate ai asteptat o replica] , intru prea rar in timpul saptamanii.
Back to top Go down
View user profile
arinin

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Re: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   Thu Sep 18, 2008 9:55 pm

Oh-kay...I will now shut up and step back...
Hell no! O sa postez cateva din povestioarele de la cenaclu.
Pana la urma, fiecare a ramas cu parerea initiala, mai mult sau mai putin zdruncinata...si cred ca acesta este scopul unei dezbateri literare. (nu de alta, dar consider ca persoanele care-si schimba brusc parerea, fie nu au parere proprie, fie nu au personalitate). Let's just leave Sakura be...dead as she is...
But should you know, Legenda Printesei Kaguya nu are nici o legatura cu legenda muntelui Fuji. More importantly, cred ca povestea dateaza din perioada Nara, sau chiar mai devreme. Se pare ca in Kyoto, in partea de nord a orasului, se afla casa din care Kaguya s-a ridicat la cer. Cand ajung in Japonia trebuie sa verific personal daca e adevarat!
Si raspunsul la alta intrebare de-a ta, strecurata printre randuri, intr-o paranteza...citesc aproape orice fel de literatura clasica. Acum citesc "Demonii" lui Dostoievski, apoi vreau sa citesc de acelasi autor "Fratii Karamazov" si "Crima si pedeapsa", followed by Puskin's writting!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)   

Back to top Go down

Sakura - singuratatea sub florile de cires (proza scurta, creatie originala)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Sakura's power development
» Sakura as a Senju.
» Sasuke and Sakura will meet after all
» How do you interpret Sakura's hug to Naruto after Pein?
» Hashirama's Sage Mode & Sakura