Otaku System

Otaku System is based on anime, manga and Japanese band.

HomePortalCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Clapele pianului (one-shot, citita in cenaclul Taberei Nationale de Creatie Literara Bisoca-2008)

Go down 
AuthorMessage
arinin

Female Number of posts : 88
Humor : random things are funny!

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :
Registration date : 2008-09-06

PostSubject: Clapele pianului (one-shot, citita in cenaclul Taberei Nationale de Creatie Literara Bisoca-2008)   Thu Sep 18, 2008 10:01 pm

Happy now, pikab00m? Stiu deja ca imi vei reprosa preferintele pentru perfectul simplu, dar ti-am explicat de ce il folosesc, imi vei reprosa si unele influente romantice, chiar daca este vadit atemporala...yada yada yada...have fun!

CLAPELE PIANULUI

Caryl privea clapele pianului. Cât de mult ar fi dorit să le apese, să creeze din nou acele melodii divine. Dar nu putea să se apropie de ele, fără să fie din nou lovită de amintiri. Cu doar doi ani in urmă, Jane ii indruma fiecare mişcare, stăteau pe acelaşi scaun si cântau împreună. Ce veselă era casa pe atunci.
Acum, de când Jane plecase la Viena, lumea lui Caryl se micşorase. Nu ieşea din cameră decât pentru a merge in vechiul salon, acolo unde se afla pianul. Dar nu mai cânta, doar privea clapele. Şi clapele o priveau tăcute. Neatinse…nemângâiate…
La ce se gândea Jane când a plecat? Cum de a putut fi atât de egoistă? Nu putea deveni o pianistă renumită, dacă rămânea în Leicester? Nu s-a gândit decât la ea…La naiba cu visul ei!
Aproape toată mobila din vechiul salon fusese acoperită cu cearşafuri albe. Şi pianul fusese odată acoperit, dar Caryl il dezvelise de mai multe ori, pentru a pune partituri noi. Cel mai mult ii plăcea să pună partiturile lui Mozart. Oricum nu le cânta; dar ii plăcea să vadă pianul cu caietul deschis la operele lui Mozart. Jane venise in casa asta când Caryl avea probleme cu peisele lui.
--- Trebuie să interpretezi cu foarte multă pasiune la Mozart…
Aşa îi spusese Jane. Fosta profesoară fusese mult prea strictă. Nu simţea nimic pentru muzică. Dar Jane era diferită. Da…foarte diferită. Râdea, plângea; melodia îi infiltra sentimentele cele mai intense. Uneori se ridica şi dansa prin salon precum la baluri.
Pe atunci, Caryl îşi iubea viaţa. Şi iubea pianul. Dar acum…draga ei profesoară a trădat-o. A lăsat-o in urmă şi nu i-a mai păsat. Îşi pierde vremea cu studii şi concerte, în timp ce Caryl îşi risipeşte sufletul pe amintiri şi pe nişte clape prăfuite.
Apusul trimitea lumina roşiatică in cameră. Caryl, apropiindu-se neîncrezătoare de pian, apăsă una din clape. Ce Sol plăcut! Apoi un Mi, un Do, un Re şi iar un Sol…cât de frumos…fata oftă, aducându-şi aminte de lecţiile lui Jane. Lacrimile îi inundaseră ochii. Caryl acoperi clapele cu capacul de lemn şi rămase o clipă să privească partitura.
Va veni şi mâine să cânte.
Back to top Go down
View user profile
Pikab00m

Number of posts : 49

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :
Registration date : 2008-09-09

PostSubject: Senseless   Fri Sep 19, 2008 2:08 pm

Okey ! Pt. inceput ce zici daca mi-ai spune versiunea ta despre ceea ce inseamna "one shot" ca sa stiu cum interpretezi lucrurile , respectiv sa te inteleg mai bine .
In continuare ai spus ca fic-ul a fost citit in cadrul unui cenaclu literar [0.o felicitarile mele nu stiam ca ai asemenea talent] totusi daca nu te superi as vrea sa aud parerea celor care au auzit istorioara ta .
Sper ca nu vrei sa degenereze totul intr-un conflict ^^ si ca postezi fic-ul ca sa ne delectezi pe toti , nu de alta dar imi place sa cred ca nu supar pe nimeni :) .
In ultimul punct vreau sa-ti spun ca nu ai deloc gusturi rele in materie literara , totusi eu ma innec cu praful asezat pe scrierile clasicilor , nu-s facut pt genul asta .
Acestea fiind spuse astept raspunsul ca sa iti pot sari in jugulara >:)
Back to top Go down
View user profile
arinin

Female Number of posts : 88
Humor : random things are funny!

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :
Registration date : 2008-09-06

PostSubject: Re: Clapele pianului (one-shot, citita in cenaclul Taberei Nationale de Creatie Literara Bisoca-2008)   Sat Sep 20, 2008 9:05 pm

Probabil te voi surprinde cand iti voi zice ca singurul repros a fost minor, la adresa exprimarii in replica, dar am corectat deja. Anume, in varianta originala, scrisesem "Trebuie sa canti cu pasiune la Mozart", dar am schimbat ulterior in "Trebuie sa interpretezi...". Nu vreau sa crezi ca ma laud, dar ai cerut parerea celor din cenaclu. Vrei sa-ti dau si citate? Colega mea le-a inregistrat pe telefon ^^'.
Strecurasem cateva sentimente printre randuri. Sper ca acelea nu le vei considera tot cliseu ^^'
Back to top Go down
View user profile
Pikab00m

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Re: Clapele pianului (one-shot, citita in cenaclul Taberei Nationale de Creatie Literara Bisoca-2008)   Sun Sep 21, 2008 12:35 am

Esti sarcastica ,,, nu e de rau ^^ . Nici n-ai idee cat de mult imi place competitia cu o persoana ironica (asta imi permite sa raspund cu aceeasi moneda deci sunt mai mult decat multumit).
Ermmm ma tem ca o sa te rog sa citesti raspunsul meu precedent cu MULT mai multa atentie si sa-mi raspunzi la ideea principala de acolo [primul paragraf spune tot ce trebuie].
Vroiam sa ma asigur ca nu esti unul dintre oamenii care spun cv de genu' : am jucat la "Steaua(whatever) ... pentru 2 luni ... pana m-am plictisit sa fiu copil de mingii" e un exemplu aleatoriu .
As vrea sa vad pana unde mergi cu dovezile si sa fac pe Toma necredinciosul , totusi nu cred ca are rost , deci o iau de buna (si acum sunt serios).
Ca sa continui imi trebuie mai multa informatie pe care o astept de la tine in urmatorul tau raspuns[sper]. Bring it on !!!
Back to top Go down
View user profile
Pikab00m

Warning :
0 / 1000 / 100

Status :

PostSubject: Intrebare incuietoare   Mon Sep 22, 2008 2:46 pm

S-a intamplat un mic lucru care s-ar putea sa ma enerveze intr-o oarecare masura.
Vreau raspuns de la cel care a facut asta !
Cine a sters ceea ce discutam ??? Nu-mi pot vedea nici post-ul meu si nici ceea ce ea a scris . Nu conteaza cum faceti , eu tare vreau sa aflu raspunsul !!!(n-am mai intrat aseara fiindca era tarziu)
*Daca e problema tehinca va rog sa ne informati , altfel mor de nerabdare sa aflu de ce ati sters raspunsurile.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Clapele pianului (one-shot, citita in cenaclul Taberei Nationale de Creatie Literara Bisoca-2008)   

Back to top Go down

Clapele pianului (one-shot, citita in cenaclul Taberei Nationale de Creatie Literara Bisoca-2008)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Long Shot But, WTB 225/45/17 tire
» Captain Avigdor Kahalani's Centurion Shot KAL 1973
» Small Green Shot Glasses Antique(?) Moser (like?)
» Spellbinders Grand Calibur v Sizzix Big Shot v keeping my Cuttlebug?
» Woman Shot In Her Own Driveway.